When I was in college, I remember going to the closest gas station to campus and paying $.97/gallon. Which was perfect, because I usually would only fill up a few dollars at a time.
Today, I filled the Suburban only 3/4 of the way full (because for some reason they won’t let you charge more than $75.00 at a time at the pump) and it cost $3.13/gallon. Yikes…painful.
In 1999, I wrote in Jacob’s baby book that a gallon of milk cost between $1.39 and $1.69. Last week I bought 3 gallons and each cost $3.99.
In 1994, when I graduated from high school, we were paying 29 cents for a stamp. Now its 41 cents (unless it’s changed in the last week, which is highly possible).
I’m no economist, but the term "inflation" certainly comes to mind when looking at these numbers. I hope one day my grandkids will read this and say "wow, I can’t believe how expensive things were" instead of "gee, things were so cheap!".
Leave a comment